Valaki sáros bakanccsal már megint jól megtaposta a dicső csillagos-sávos lobogót! A szörnyű tett felbujtója pedig nem más, mint az itthonról elszármazott, már a miniszter személyét is kipécéző producer, Andy Vajna.
Én azonban gyanítom, nem egyedül ő áll a piszkos ügy hátterében! Hosszú évek óta cikkeznek arról, hogy az amerikai hadsereg vezetése milyen viszonyban áll a hollywoodi álomgyárosokkal. Tudniillik, a vezérkariak igencsak szimpatizálnak azokkal a produkciókkal, amelyek jó fényben tüntetik fel a kopaszra nyírt katonákat és – a rossznyelvek szerint – nem átallanak még némi pénzt is átutalni a Seychelle-szigetek egyik mellékutcai bankjából, hogy ez a fény a filmvásznon még jobban felerősödve ragyogó glóriaként jelenjen meg a gyanútlan nézők szeme előtt.
Nos, úgy tűnik, most egy újabb „befektető” kapcsolódott be a bizniszbe. Az utóbbi időben ugyanis hirtelenjében megnőtt az amerikai elnök alakjával foglakozó filmek száma. Már lement az Államérdek és a Gyilkosság a Fehét Házban, most itt van az Árnyék- összeesküvés és valószínűleg nemsokára jön az elnöki alsógatyát kiteregető két újabb siker, a Amikor a farok csóválja… és a A nemzet színe-java is. Nos, ezekben a Clinton-párra amúgy is vészterhes időkben kinek állhat érdekében még jobban szítani az elnököt pörkölő tüzet? Hát a CNN-nek! Mert hiába lövik egymást halomra az emberek itt, a szomszédban vagy Afrikában, a népek jobban szeretnek csámcsogni a Nixon óta már nem is annyira kikezdhetetlen president házatáján történtekről. Ez pedig óriási üzletet jelent – és nem csupán a filmgyártóknak...!
Az Árnyék-összeesküvés esetében azonban hiába készül mindenki a nagy, minden eddigit felülmúló, zaftos falatozásra. George Pan Cosmatos (Rambo 2., Tombstone – Halott város ) legújabb filmje ugyanis csak némi kis sóssütis rágcsálásra ad okot. Hiába a sztárgárda, az újabb, elnökös kergetőzősdi a „president balhéban” – széria leghalványabb darabjának nem éppen kitüntető címét viselheti.
Bobby Bishop (mostanában keveset látunk, Charlie Sheen!) az amerikai első ember körül mozgolódó csapat egyik fiatal tanácsadója mindig kész új információkkal szolgálni a főnöke számára. Most is éppen némi hír – az elnök személye ellen készülő összeesküvés – ügyében beszél meg találkozót. Azonban nem jár szerencsével, mert az infót megszerző csapatot egy névtelen bérgyilkos, az Ügynök (Stephen Lang) eltávolítja az útból. Sőt! Bobby is a célkeresztbe kerül és menekülősre fogja a dolgot. Miközben az életét menti és az ügyet próbálja kideríteni, melléje csapódik egy régi ismerőse, a rámenős újságírónő Amanda Givens (Linda Hamilton) is. Innentől kezdve ketten, Bobby atyai jóbarátja, a vezérkari főnök (Donald Sutherland) segítségével próbálják napfényre hozni az összeesküvést és megmenteni az elnök életét.
Épphogy megpihentünk az Összeesküvés-elmélet után, valaki már megint szöszmötöl a sötétben! Szegény Charlie Sheen még most sem tud kimászni a hullámvölgyből. A harminchárom éves, de már veteránnak számító színész – csaknem negyven filmmel a háta mögött! – néhány éve luxuslotyós ügyei miatt – kiesett Hollywood kegyeiből. A nyolcvanas évek nagy bálványa mostanában csak gyenge szerepeket kap. Remélhetőleg legújabb tervei – Postmortem, No Code of Conduct, Free Money, A Letter From Death Row – ismét a csúcs felé lendítik majd.
(1998, VOX)
Charlie Sheen tesónk már jó ideje nincsen toplistán, mióta viselkedése, piálása miatt kigolyózták sikersorozatából. Ám a Két pasi - meg egy kicsi egykori sztárjának nem kell aggódnia, hiszen annyi dollárt összenevettetett a szériával, hogy későbbi, kisebb szerepvállalásai nélkül is elszeszelhet még öreg papiként is. Színészdinasztia tagjaként a nyolcvanas-kilencvenes években volt mozis csúcson (A szakasz, Tőzsdecápák, A nagy csapat, A zöldfülű, A három testőr, Végsebesség, meg még sok más) és ennek az egykori dicsőségnek az egyik halványabb csillaga volt George P. Coamatos (A Cassandra-átjáró, Rambo 2., Kobra, Tombstone - A halott város) politikai akciókrimije.